Marka odzieżowa Prada

Prada

Na pewno znasz tytuł filmu „Diabeł ubiera się u Prady”. Ale czy znasz Pradę? Czym charakteryzuje się ten dom mody, jak, gdzie i kiedy powstał? To historia równie ciekawa, jak fabuła amerykańskiego filmu.

Dwaj bracia Prada

Jeden z najpopularniejszych na świecie domów mody został założony w 1913 roku w Mediolanie, przez dwóch braci – Mario i Martino Pradę. Początkowo bracia założyli… sklep, który zajmował się sprzedażą artykułów skórzanych, między innymi importowanych z Anglii kufrów i toreb. Co ciekawe, bracia nie wierzyli, że kobiety mogą odgrywać jakąkolwiek rolę w ich biznesie, wiec początkowo zabraniali kobietom ze swojej rodziny wchodzić do warsztatu. Jak na ironię, sklep po Mario przejęła jego córka Luisia, a po niej, po ponad 20 latach – jej córka, czyli Miuccia Prada. To właśnie jej zawdzięczamy fakt, że dom mody Prada znany jest na całym świecie.
Miuccia, za radą męża, zupełnie zmieniła całą firmę i dom mody swoich dziadków. Przestała zajmować się importem, a zajęła własną produkcją – początkowo głównie plecaków z nylonu, ale z czasem także toreb i butów, które już w połowie lat 80-tych sprzedawano we Florencji, Paryżu, Madrycie i Nowym Yorku – a także, oczywiście, w Mediolanie.

Ubrania od Prady

Kolejnym krokiem była decyzja o rozszerzeniu działalności firmy na produkcję ubrań – tak powstała między innymi znana na całym świcie linia Miu Miu, stworzona w 1992 roku, która obejmuje odzież codzienną i młodzieżową. Ale projekty Prady to także haute couture i pret-a-porter – oprócz Miu Miu, Prada wydaje jeszcze trzy inne kolekcje – Prada Donna, Prada Uomo i Granello.

Liczne marki odzieżowe

Po licznych przekształceniach Prada wykupiła kilka innych znanych marek na rynku odzieżowym – w jej rękach znajduje się dziś między innymi marka Giogrio Armani, a ubrania z tego najbardziej znanego na świecie domu mody z Mediolanu sprzedawane są już w 250 sklepach, w 65 krajach na całym świecie, nawet w tak odległych i pozornie niezwiązanych z modą, jak Indonezja, Kuala Lumpur czy Katar. Niestety w Polsce nie ma żadnego butiku Prady.